W sobotę, 25 kwietnia 2026 roku, w Muzeum Porcelany w Wałbrzychu odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Miasto tajemnic”, organizowanego w ramach obchodów jubileuszu 600-lecia
Wałbrzycha. Zebranych gości w podróż do czasów, gdy ulicami miasta kursowały tramwaje – będące nie tylko środkiem transportu, ale także symbolem nowoczesności i dynamicznego rozwoju Wałbrzycha – zabrał dr Piotr Retecki. Podczas wykładu pt. „Wałbrzyska komunikacja tramwajowa” uczestnicy wspólnie z prelegentem poszukiwali odpowiedzi na pytania:
- dlaczego w powiecie wałbrzyskim zbudowano sieć połączeń tramwajowych
- czy zrealizowano pierwotną koncepcję tych połączeń, czy też przebieg realizacji odbiegał od pierwotnych planów,
- co wiemy o wałbrzyskich tramwajach do 1918 roku,
- czy tramwaje w powiecie wałbrzyskim były dobrym rozwiązaniem komunikacyjnym,
- oraz czy dziś powinniśmy żałować likwidacji tramwajów w regionie.
Spotkaniu towarzyszyły liczne ciekawostki, archiwalne fotografie i historie związane z dawną komunikacją miejską oraz jej wpływem na codzienne życie mieszkańców. Wydarzenie miało charakter otwarty i bezpłatny, a udział w nim wzięło ponad 50 osób.
Dr Piotr Retecki – specjalizuje się w historii regionu wałbrzyskiego. Autor pracy „Górnictwo w Wałbrzychu w latach 1945-1948”, wydanej w 2010 r., a także artykułów poświęconych historii regionu, publikowanych na łamach czasopism „Sobótka”, „Studia Śląskie”, „Kultura Współczesna”, „Dolny Śląsk”, „Nowa Kronika Wałbrzyska” i „Sudety”. Autor pracy doktorskiej poświęconej mniejszościom narodowym w regionie wałbrzyskim w latach 1948-1959, której obszerny fragment, poświęcony Niemcom w latach 1945-1961, ma ukazać się wkrótce drukiem. Od 2021 r. redaktor naczelny „Nowej Kroniki Wałbrzyskiej”. Popularyzator lokalnej historii.
