Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, najstarsza i najdłużej działająca instytucja kultury w mieście, aktywnie włącza się w obchody tegorocznego wyjątkowego jubileuszu związanego z 600-leciem Wałbrzycha.
W tym szczególnym roku, muzealny cykl czwartkowych „Podwieczorków u Albertich” w całości poświecony będzie Wałbrzychowi – jego historii, dziedzictwu, tożsamości i przyszłości. Pierwsze spotkanie w ramach jubileuszowych „Podwieczorków” odbyło się w czwartek, 26 lutego 2026 roku, o godz. 17:00. Gościem wydarzenia był Jarosław Graniczny, historyk, badacz i kustosz Działu Historii Miasta i Regionu Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, który wygłosił wykład pt. „Iste sunt ville circa montana”. Wałbrzych 1300–1426. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać opowieści o historii Wałbrzycha – od momentu pierwszych wzmianek w źródłach pisanych aż do czasu, gdy miejscowość po raz pierwszy została nazwana miastem, a właściwie miasteczkiem. Prelegent przybliżył także mniej znane fakty dotyczące dziejów miasta, wyjaśnił narosłe przez lata nieporozumienia oraz omówił tzw. „białe plamy” w historii regionu. Wykład został wzbogacony licznymi ciekawostkami i spotkał się z dużym zainteresowaniem uczestników. Udział w wydarzeniu był bezpłatny. Uczestniczyło w nim ponad 60 osób.
Pierwsze spotkanie w ramach jubileuszowych „Podwieczorków”
26 lutego 2026 r.
