14 maja 2026 roku w Małej Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej (oddziale Muzeum Porcelany w Wałbrzychu) odbył się finał konkursu plastycznego „Wałbrzych moje miasto – mój dom”, zorganizowanego przez Przedszkole Samorządowe nr 17 im. Jana Brzechwy w Wałbrzychu.
Wydarzenie zrealizowano w ramach obchodów 600-lecia istnienia Wałbrzycha. Podczas finału zaprezentowano prace plastyczne inspirowane wierszami pani Anny Derej. Jej twórczość, odwołująca się do tożsamości miasta i opisująca najważniejsze miejsca na kulturowej mapie Wałbrzycha, stała się inspiracją dla młodych artystów.
Jury w składzie: pani Anna Elżbieciak-Stec – Wiceprezydent Wałbrzycha, pani Anna Derej, przedstawiciele Muzeum Porcelany w Wałbrzychu oraz Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA, spośród ponad 80 niezwykle kreatywnych prac dzieci z kilku wałbrzyskich przedszkoli wyłoniło laureatów konkursu. Nagrodzone prace zostały następnie przeniesione na ceramiczne talerze i wypalone w pracowni Centrum Ceramiki Unikatowej, a podczas uroczystego finału wręczono je laureatom.
Wystawa finałowych prac, przygotowana przez Dział Edukacji Muzeum Porcelany w Wałbrzychu, jest dostępna dla zwiedzających w Małej Galerii Centrum Ceramiki Unikatowej (na terenie Starej Kopalni) do 31 sierpnia 2026 roku. Serdecznie zapraszamy do jej obejrzenia.
